Till blivande förskoleklass ht 2024

Har ni fått plats hos oss till hösten 2024? Vad roligt att ni ska börja hos oss! Ni kommer få ett brev med olika typer av information. Men här är några viktiga datum att notera redan nu:

Besöksdag: Ni och ert barn är välkomna att komma och besöka oss den 4/6 kl 8.30-9.45. Vi träffas på skolgården och efter en presentation så delar vi upp oss där eleverna går in i sina klasser och rektor tillsammans med alla vårdnadshavare går iväg och har ett föräldramöte i matsalen. Vill man besöka skolgården innan och lära känna miljön är ni välkomna redan  efter inringning 8.10.

Fritids: Ni är välkomna att söka fritidsplats hos oss. Glöm inte att båda vårdnadshavarna behöver bekräfta erbjudande om plats för att en plats ska reseveras. Eleverna är välkomna från 1/8.

Skola och fritids stängt: Vi stänger för planering 15-16/8.

Skolstart: Vi börjar 20/8 kl 8.10.

Särskild överlämning: Har ditt barn behov av mycket extra anpassningar eller särskilt stöd? Vi vill gärna veta så vi kan möta upp ditt barn så bra som möjligt. Ta gärna kontakt med oss så bokar vi in ett möte under den 10/4 eller 22/5.

Rektor Anna Carlén: 0187276565, anna.carlen@uppsala.se

12 mars 2024